Prezentacja książki "Poczet katów katyńskich" autorstwa Nikity Pietrowa podczas  XXIV Targów Książki Historycznej.

Autor opowiedział o relacjach polsko-sowieckich, Zbrodni Katyńskiej, przykładach funkcjonowania aparatu bezpieczeństwa w systemie sowieckim oraz o tajnikach warsztatu pracy historyka świetnie poruszającego się po… niedostępnych rosyjskich archiwach. Rozmowę, w której wzięła udział również Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, poprowadził dr Sławomir Dębski – dyrektor Centrum.

Kilka słów o książce:

Rozstrzelanie w 1940 roku polskich jeńców wojennych, oficerów i cywili, było najbardziej krwawą zbrodnią od zakończenia Wielkiego Terroru. Nikita Pietrow, rosyjski historyk i działacz na rzecz ochrony praw człowieka, nakreślił specjalnie dla polskiego czytelnika portret zbiorowy katyńskich oprawców. Począwszy od członków Biura Politycznego, których podpisy figurują pod notatką Berii z 5 marca, skończywszy na „personelu obsługującym maszynę śmierci”.

Autor szuka prawidłowości w losach funkcjonariuszy NKWD, starając się wskazać, jakie motywacje i koleje losu doprowadziły tych ludzi do udziału w Zbrodni Katyńskiej. Próbuje także odpowiedzieć na pytanie, czy udział w tej zbrodni oraz w „tajemnym kręgu” skrywanej przez lata tajemnicy pozostawił na ich psychice jakikolwiek ślad. Przez pryzmat tych życiorysów poznajemy mechanizmy działania aparatu bezpieczeństwa i całego sowieckiego systemu opresji. Nikita Pietrow nie unika również gorzkiej prawdy na temat przebiegu śledztwa katyńskiego oraz braku gotowości do uczciwego rozliczenia się z totalitarną, sowiecką przeszłością zarówno rosyjskich władz, jak i społeczeństwa.

Publikację uzupełnia załącznik zawierający ponad 120 szczegółowych biogramów funkcjonariuszy różnych szczebli aparatu bezpieczeństwa państwowego zaangażowanych w Zbrodnię Katyńską, w większości przypadków wzbogaconych o fotografie.

Pozycja dostępna w większych księgarniach w Polsce, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Fot. Andrzej Gałązka
XXIV Targi Książki Historycznej odbyły się w dniach 26-29 listopada 215 r. w Zamku Królewski w Warszawie.Targi to impreza, która zajęła stałe miejsce na kulturalnej Warszawy. Dzięki bogatemu programowi imprez towarzyszących, Targi cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób pasjonujących się historią, co pozwala im spełniać główny cel istnienia, którym jest popularyzacja literatury historycznej. 
Więcej informacji: www.historiaikultura.pl oraz www.pwkh.pl

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej