Wieczór Barski. Spojrzenie na Konfederację po 250 latach

250 lat temu w Barze na Podolu została zawiązana Konfederacja w obronie suwerenności Rzeczypospolitej i wiary katolickiej. Skierowana była przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz jego polityce reformowania kraju w oparciu o wojska rosyjskie, co skutkowało formalnym przekształceniem Polski w rosyjski protektorat. Czteroletnie walki konfederatów często uznaje się za pierwsze narodowe powstanie antyrosyjskie, któremu kres położył I rozbiór. Zmagania inspirowały m.in. Słowackiego i Mickiewicza oraz malarzy Grottgera czy Brandta, a Konfederacja zajęła ważne miejsce w polskiej pamięci narodowej.

Jak dziś oceniamy Konfederację? Czy była ona ofiarną walką o suwerenność i podmiotową polską politykę? Czy też była w danych warunkach polityczną nieodpowiedzialnością? Jak król i opozycja rozumieli rację stanu? Dlaczego nie zdołali osiągnąć porozumienia pomimo oczywistego ryzyka dramatycznego osłabienia państwa? Co należy uczynić, aby uchronić pamięć o Konfederacji Barskiej od zapomnienia?

O tym wszystkim porozmawialiśmy podczas „Wieczoru Barskiego” organizowanego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Dyskusja w gronie rosyjskich i polskich historyków: dr. Borisa Nosowa, prof. Andrzeja Nowaka oraz dr. Adama Danilczyka była poprzedzona koncertem historyka sztuki, prof. Jacka Kowalskiego, który wraz ze swoim zespołem wykona pieśni związane z Konfederacją Barską.

Notki o uczestnikach:

Adam Danilczyk doktor historii, pracownik Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w historii politycznej XVIII wieku oraz stosunkach polsko-rosyjskich w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Boris Nosow – doktor historii, kierownik Katedry Historii Narodów Słowiańskich Europy Centralnej w Czasach Nowożytnych w Instytucie Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk, zastępca przewodniczącego ze strony rosyjskiej Komisji Historyków Rosji i Polski (RAN i PAN).

Andrzej Nowak – profesor zwyczajny (i kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej) w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Instytucie Historii PAN. Przewodniczący Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Maria Przełomiec – dziennikarka, była korespondentka sekcji polskiej BBC, obecnie w Telewizji Polskiej. Specjalizuje się w tematyce związanej z krajami byłego ZSRR. Od 2007 roku w TVP Info prowadzi program Studio Wschód.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej