Eisenstein: kino, władza, kobiety / Warszawa

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Filmoteka Narodowa ILUZJON FILMOTEKI NARODOWEJ i Wydawnictwo Akademickie SEDNO zapraszają na filmową podróż z Siergiejem Eisensteinem.

25 listopada 2016 r., piątek, godz.18.00, Sala Stolica, Kino Iluzjon
Spotkanie z Władimirem Zabrodinem, autorem biografii Siergieja Eisensteina oraz pokaz filmu „Łąki Bieżyńskie”. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Konrad J. Zarębski.

DLA PIERWSZYCH 100 OSÓB, KTÓRE ZGŁOSZĄ UDZIAŁ W SPOTKANIU MAMY DARMOWE WEJŚCIÓWKI NA PROJEKCJĘ FILMU "ŁĄKI BIEŻYŃSKIE.

Siergiej Eisenstein – rosyjski reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu. Czołowy przedstawiciel socrealizmu w filmie. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na reżyserów wielu pokoleń – zwłaszcza film Pancernik „Potiomkin” (1925), który został uznany za jedno z arcydzieł kina światowego. Montaż traktował jako najważniejszy środek ekspresji. Pracując w teatrze odkrył podstawowe reguły montażu emocjonalnego, które opierały się na osiągnięciu napięcia i zagęszczenia ekspresji artystycznej w ścisłym związku z reakcjami widowni. Był również uczniem Wsiewołoda Meyerholda.

Władimir Zabrodin – rosyjski filmoznawca, historyk kina, absolwent WGIK (Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii). Autor i redaktor ponad stu artykułów, książek i wyborów dokumentów publikowanych na podstawie kwerend w archiwach państwowych i prywatnych. Redaktor czasopism poświęconych dziejom i teorii filmu, m.in. serii wydawniczych „CINEMA”, „Od idei do filmu” „Kinoglobus”. Znawca życia i dzieła Siergieja Eisensteina. Autor książki „Eisenstein: kino, władza, kobiety”.

Książka „Eisenstein: kino, władza, kobiety”
Biografia Siergieja Eisensteina, reżysera filmowego, jest portretem człowieka i artysty w niełatwym dla artystów czasie i miejscu. Eisenstein – twórca propagandowej, acz niepozbawionej genialności „trylogii rewolucyjnej” (Strajk, Pancernik „Potiomkin”, Październik) oraz nakręconych z rozmachem (i równie propagandowych) fresków historycznych (Aleksander Newski, Iwan Groźny) – był teoretykiem kina i znakomitym praktykiem montażu. Zabrodin buduje opowieść biograficzną na podstawie dziesiątków dokumentów – listów, notatek, wspomnień, artykułów. Na chłodno dowodzi, jak trudno było Eisensteinowi sprostać wszystkim ukazanym w książce rolom – syna, męża, przyjaciela, akademickiego wykładowcy, sędziego w sprawach cudzych i oskarżonego we własnych. Większość cytowanych tekstów Eisensteina pojawia się po raz pierwszy (także po rosyjsku), część zaś długo czekała, by zaistnieć w pełnej wersji.
Współwydawnictwo Wydawnictwo Akademickie SEDNO I Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

„Łąki Bieżyńskie”
Pierwszy dźwiękowy film zrealizowany przez Siergieja Eisensteina, skazany przez sowieckie władze na nieistnienie. Oryginalne materiały zaginęły. Trzydzieści lat później zrekonstruowano odnalezione fragmenty ze ścinków montażowych znalezionych w domu reżysera. Akcja rozgrywa się w pobliżu Łąk Bieżyńskich, gdzie syn rolnika pracującego w kołchozie zostaje zamordowany przez własnego ojca. W zamierzeniu reżysera obraz miał być uniwersalnym dramatem dotyczącym konfliktów na sowieckiej wsi. Statyczne, niepełne ujęcia zmontowanych taśm pozwalają ocenić siłę, piękno i poezję obrazu.

W ramach przeglądu filmów Siergieja Eisensteina odbędą się również następujące projekcje, na które wraz z Kinem Iluzjon serdecznie zapraszamy:

26 listopada 2016 r., sobota, Sala Mała Czarna, Kino Iluzjon
Pokazy filmów:
18.15 „Aleksander Newski”
20.30 „Niech żyje Meksyk!”

27 listopada 2016 r., niedziela, Sala Mała Czarna, Kino Iluzjon
Pokazy filmów:
18.15 „Iwan Groźny”
20.30„Iwan Groźny: Spisek bojarów”

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej