Spotkanie z Mariettą Czudakową w ramach cyklu „Dialog polsko-rosyjski w Międzynarodowym Centrum Kultury” we współpracy z Centrum.

Powieść Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, uznana za jedno z najwybitniejszych dzieł literackich XX wieku, fascynuje kolejne pokolenia czytelników. Równie fascynujące są losy jej autora, badaniem których od lat zajmuje się profesor Marietta Czudakowa. Rezultatem jej wieloletniej pracy, polegającej zarówno na analizowaniu dokumentów archiwalnych, jak i zbieraniu świadectwa od osób współczesnych pisarzowi, była pierwsza naukowa biografia Bułhakowa, która ukazała się w ZSRR w 1988 roku. Czy znaczy to, że wiemy już wszystko o autorze „Mistrza i Małgorzaty”? Czy w jego biografii są jeszcze jakieś białe plamy? Czego dotyczą? Co jest ich powodem? O tym opowiadała na spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie prof. Czudakowa.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem debaty: 

Marietta (Maria) Czudakowa - literaturoznawca, pisarka sf i utworów dla dzieci. Autorka ponad 200 prac naukowych i artykułów na temat historii literatury XX wieku, historii filologii i krytyki literackiej. Ukończyła studia filologiczne. W latach 1959-1961 w jednej z moskiewskich szkół uczyła języka rosyjskiego i literatury, w latach 1965-1984 pracowała w oddziale rękopisów Państwowej Biblioteki ZSRR im. Lenina. Od 1985 r. wykłada najnowszą literaturę rosyjską na jednej z rosyjskich uczelni, od 1988 r. również na kilku amerykańskich i europejskich uniwersytetach. Interesuje ją szczególnie historia rosyjskiej literatury czasów sowieckich (przede wszystkim twórczość Bułhakowa, Zoszczenki, Zamiatina), poetyka, historia filologii rosyjskiej, archiwoznawstwo oraz tekstologia. Jest autorką pierwszej naukowej biografii Michaiła Bułhakowa i przewodniczącą Fundacji Bułhakowa. W fantastyce debiutowała w roku 1969 opowiadaniem "Убийца" (inny tytuł: "Пространство жизни"), otwierającym cykl o przygodach inspektora Krafta. Pierwsze pełne wydanie tekstów z tego cyklu ukazało się dopiero w 2005 r. W czasach sowieckich Marietta Czudakowa bliska była kręgom dysydenckim, a po rozpadzie ZSRR aktywnie włączyła się do polityki, wspierając Borysa Jelcyna m.in. jako członek powołanej przez niego Rady Prezydenckiej i Komisji ds. Ułaskawień. Po dojściu do władzy Władimira Putina związała się z opozycją demokratyczną w Rosji. W roku 2007 była kandydatką Partii SPS (Sojuz Prawych Sił) w wyborach do Dumy Państwowej, ale partia nie przekroczyła wówczas 5-procentowej bariery głosów i nie weszła do parlamentu.

fot. Klaudyna Schubert

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej