Rosyjskie spory o (nie)pamięć

W Rosji o godną pamięć o ofiarach zbrodni sowieckich walczy wiele osób i niezależnych środowisk. Czy można połączyć, w warunkach rosyjskich, imperialną wizję dziejów z pamięcią o ofiarach totalitarnego reżimu? Jaki jest stosunek władzy, a jaki społeczeństwa do przeszłości? M.in. na te pytania odpowiedzieli nasi goście: Zuzanna Bogumił i Siergiej Parchomienko. Spotkanie poprowadził Maciej Wyrwa.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania:

wersja polska

wersja rosyjska

Zuzanna Bogumił jest adiunktem w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W dotychczasowych swoich badaniach zajmowała się pamięcią Gułagu w Rosji i znaczeniem wystaw historycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie zajmuje się wpływem religii i religijnych przedstawień na pamięć XX wieku w ramach projektu NCN  „Milieux de Mémoire w Europie Środkowo-Wschodniej – przykład Polski”. Bogumił opublikowała „Pamięć Gułagu” (2012), jest również współautorką książki „The Enemy on Display:  The Second World War in Eastern European Museums” (2015).

Siergiej Parchomienko - rosyjski wydawca, publicysta i komentator polityczny. Jeden z założycieli gazety «Сегодня». Redaktor naczelny magazynu «Итоги», a także «Еженедельный журнал» i wydawnictwa «Вокруг Света». Prowadzący cotygodniowy program analityczny «Суть событий» w radiu "Echo Moskwy". Obecnie – ekspert wizytujący ds. życia politycznego i społecznego w Instytucie Kennana (Waszyngton, USA). Jeden z twórców projektu «Диссернет», mającego na celu zwalczanie plagiatów i oszustw w sferze nauki. Inicjator projektu «Последний адрес» (tł. Ostatni adres), inicjatywy społecznej, która ma na celu utrwalanie pamięci o Rosjanach, będących ofiarami represji politycznych i tyranii państwa w czasach sowieckich.

Maciej Wyrwa – pracownik Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Absolwent sto­sunków międzynarodowych o specjalności wschodoznawstwo na Wydziale Historycz­nym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w badaniach historii represji sowieckich, dziejów diaspory polskiej w Rosji i państwach b. ZSRS, problematyki pamięci historycznej. Autor książki „Nieodnalezione ofiary Katynia? Lista osób zaginionych na obszarze północno-wschodnich województw II RP od 17 września 1939 do czerwca 1940” oraz kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii i stosunków międzynarodowych.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej