Architektura propagandy. Na linii Warszawa-Moskwa

W trakcie spotkania wraz z Igorem Ponosowem, Filipem Springerem i Grzegorzem Piątkiem porozmawialiśmy m.in. o tym: jaki jest charakter relacji zachodzących między człowiekiem, społeczeństwem a architekturą; jak forma przestrzenna determinuje nasze zachowania i wywiera wpływ na podejmowane przez nas działania; funkcji architektury jako środka propagandy politycznej, a także o ideologicznych fundamentach budownictwa socjalistycznego.

NOTKI O GOŚCIACH

Igor Ponosow – rosyjski artysta, założyciel i redaktor naczelny projektu on-line "Partizaning", autor wielu publikacji i projektów o sztuce ulicy w Rosji i przestrzeni poradzieckiej, a ponadto aktywizmie i kulturze miejskiej. Działalność kolektywu „Partizaning” opiera się na wyrażaniu sprzeciwu wobec aspołecznego charakteru architektury. Członkowie ruchu używają sztuki jako narzędzia do zmiany codziennej rzeczywistości architektonicznej w Rosji i walki o nowe formy reprezentacji państwa. Próbują podczas swoich happeningów poprawiać miejską przestrzeń, skłonić do przemyśleń o jej restrukturyzacji. Od 2013 roku kurator festiwalu „Делай Сам” („Zrób sam”), który koncentruje się na oddolnych inicjatywach w Rosji.

Filip Springer – reporter i fotograf. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. Jego książka „Miedzianka. Historia znikania” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do: Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 r. ukazała się druga książka „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, a w kolejnych latach „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „13 pięter”, „Księga zachwytów” i ostatnia publikacja „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, wydana w 2016 r. Współpracował m.in. z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (2012).

Grzegorz Piątek – krytyk architektury i kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings”, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), „Open: Poland. Architecture and Identity” w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), „Modernizacion” na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów w książkach i katalogach, m.in.: „Notes from Warsaw” (Warszawa 2007), „Wallpaper City Guide. Warsaw” (Londyn 2008), „Architektura Polska/Polen Architektur” (Wiedeń 2008). Autor (z J. Trybusiem) przewodnika „Warschau. Ein thematisches Fuhrer durch Polens Hauptstadt” (Stuttgart 2009) i mapy „Use It. Warsaw”. W latach 2005-2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”. Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011).

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej