Wykłady prof. Andrieja Zubowa na Uniwersytecie Warszawskim  „Prawosławie – Państwo – Demokracja” i w Gdańsku „Miejsce Rosji w świecie w XX i XXI wieku”. 

prof. Andriej Zbow

Na początku maja w Polsce gościł prof. Andriej Zubow – wybitny historyk i religioznawca, wieloletni pracownik w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). Przygotował on dla polskich słuchaczy dwa wykłady. Na Uniwersytecie Warszawskim opowiadał o relacjach pomiędzy prawosławiem, państwem i demokracją, natomiast w gdańskim ratuszu skupił się na miejscu Rosji w świecie w XX i XXI wieku szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na Krymie i ich konsekwencje dla Rosji.

Oczywiście chciałbym, żeby w Rosji nie było rewolucji, ale jeśli władza będzie się upierała, jeżeli sankcje zachodnie będą się pogłębiały, jeżeli naród zacznie popadać w nędzę i korupcja będzie się pogłębiać, to scenariusz ukraiński jest możliwy w Rosji. Ale zadaniem każdej zdroworozsądkowej władzy i opozycji jest to, aby do tego nie dopuścić – mówił profesor.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wykładu: 

Prof. Andriej Zubow -  Historyk i religioznawca. Ukończył studia w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). Wieloletni pracownik Instytutu Orientalistyki oraz Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk. Kierownik katedry historii religii Rosyjskiego Uniwersytetu Prawosławnego im. Świętego Jana Apostoła. Profesor katedry filozofii MGIMO, kierownik Centrum „Cerkiew i stosunki międzynarodowe”. Autor licznych rozpraw na tematy historii religii, historii idei, kultury politycznej i współczesnej polityki rosyjskiej. Jeden z autorów doktryny społecznej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przyjętej na soborze w 2000 r. Koordynator społecznego komitetu „Ciągłość i odrodzenie Rosji”. Redaktor głośnej dwutomowej historii Rosji „Historia Rosji. XX wiek”.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej