28 września 2015 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyło się spotkanie z Peterem Pomerantsevem – autorem książki „Jądro dziwności. Nowa Rosja". Spotkanie poprowadził Jerzy Bahr.

Bandyta z duszą artysty, zawodowe podrywaczki, opasane dynamitem czarne wdowy, oligarchowie rewolucjoniści, modelki o skłonnościach samobójczych, niedoszły reżyser, który z wyżyn Kremla pociąga za sznurki w politycznym teatrze lalek... W kraju, który obejmuje dziewięć stref czasowych i zajmuje jedną szóstą powierzchni lądów jedyną spajającą siłę stanowi telewizja. To ona jest najważniejszym narzędziem nowego typu autorytaryzmu, dużo subtelniejszego niż jego dwudziestowieczne odmiany. Peter Pomerantsev w swoich reportażach analizuje mechanizmy funkcjonowania reżimu Władimira Putina i poszukuje odpowiedzi na pytanie, czym jest nowa Rosja i w jakim kierunku zmierza.

Fot. Andrzej Janikowski
Peter Pomerantsev – brytyjski pisarz, dokumentalista, reżyser i producent filmowy. Urodził się w ZSRR, we wczesnym dzieciństwie wraz z rodzicami wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu studiów przeprowadził się do Moskwy, gdzie mieszkał przez dziewięć lat; do Londynu wrócił w 2010 roku. Jest cenionym współpracownikiem „London Review of Books”. Publikował także w „Financial Times”, „Wall Street Journal”, „Foreign Policy”, „Daily Beast”, „Newsweek” i „Atlantic Monthly” oraz na stronie internetowej NewYorker.com. Pracował również dla instytucji Unii Europejskiej.

To było kolejne spotkanie z cyklu Dialog polsko-rosyjski, którego tematyka dotyczy szeroko pojętej wiedzy o współczesnej Rosji, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia z obszaru kultury, historii i dziedzictwa narodowego oraz relacji rosyjsko-polskich.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej