Organizacje pozarządowe i państwo: współpraca czy rywalizacja? - debata z udziałem Jeleny Niemirowskiej – legendy rosyjskiego trzeciego sektora oraz Krzysztofa Stanowskiego z Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Spotkanie poprowadził Ernest Zozuń z Programu III Polskiego Radia.

  

Współpraca między organizacjami pozarządowymi i państwem to bardzo popularny temat tak w Polsce jak i w Rosji. Nic dziwnego, zważywszy, że podmioty te stanowią jeden z filarów społeczeństwa obywatelskiego i ważne narzędzie budowania kapitału społecznego. 

Krzysztof Stanowski podczas debaty zauważył, że istnieje bardzo silna potrzeba współpracy między organizacjami pozarządowymi i państwem, a wynika to zarówno z konstytucji, jak i z zasady pomocniczości. Stanowi to także ważny atrybut demokratycznego państwa. - Organizacje pełnią niezwykle ważną rolę współpracy rozwojowej i znakomicie się w tym odnajdują, jednakże w Polsce cały czas istnieje potrzeba wzmocnienia inicjatywy lokalnej.

Jelena Niemirowska, mówiła natomiast, w jaki sposób państwo odgórnie ogranicza działalność inicjatyw pozarządowych. Ustawa, przyjętą przez władze rosyjskie w 2012 r., wymaga, aby wszystkie organizacje pozarządowe finansowane z zagranicy, rejestrowały się jako "organizacje pełniące funkcje agenta zagranicznego". W związku z tym, ponad tysiąc organizacji pozarządowych zostało poddanych inspekcji. W takiej sytuacji znalazła się też Moskiewska Szkoła Badań Politycznych, kierowana przez Niemirowską. - Imperialna Rosja zaczyna się odbudowywać, co jest możliwe dlatego, że Rosjanie mają wielkie poczucie dumy, chcą by ich naród był wielki i dla tego celu są gotowi znieść wiele cierpień.

Jelena Niemirowska – legenda rosyjskiego trzeciego sektora, dyrektor i założycielka Moskiewskiej Szkoły Badań Politycznych, niezależnej pozarządowej organizacji kształcącej przyszłych działaczy politycznych i społecznych. Za swą działalność odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

Krzysztof Stanowski – prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Były pierwszy naczelnik Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, współtwórca Grupy „Zagranica" oraz „Education for Democracy International Network“. Były wiceminister edukacji narodowej, były wiceminister spraw zagranicznych, odpowiedzialny za współpracę rozwojową.

Prowadzenie: Ernest Zozuń, dziennikarz specjalizujący się w tematyce międzynarodowej, Polskie Radio, Program III

Debata odbyła się 3 lutego 2014 r. w klubie "Powiększenie" w Warszawie.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem debaty 

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej