Akcja informacyjna o operacji polskiej NKWD

Operacja-polska.pl i ofiaryterroru.pl to dwa portale internetowe, które mają popularyzować wiedzę o operacji polskiej NKWD. Zostały one uruchomione wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Ofiarą operacji polskiej NKWD padło w latach 1937-1938 140 tysięcy Polaków, z tego 111 tysięcy zostało rozstrzelanych, a pozostali trafili do łagrów. Jednak, jak podkreśla prezes IPN dr Jarosław Szarek, obecnie Polacy mimo jej ogromnej skali bardzo mało wiedzą o tej zbrodni. Jest ona jedynie znana w środowiskach naukowych.
Wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Łukasz Adamski przypomniał, że ofiarami operacji NKWD były nie tylko osoby narodowości polskiej, ale także Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi, którzy byli posądzani o związki z polskim wywiadem. „Parafrazując znane polskie hasło: to była tragedia, nieszczęście nasze i wasze” – podkreślił Łukasz Adamski.

Źródło: http://www.zachod.pl/

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej