Wołyń: dla Polaków ludobójstwo, dla Ukraińców tragedia

Wydarzenia na Wołyniu z II wojny światowej przez wielu historyków polskich nazywane są ludobójstwem. Strona ukraińska natomiast nazywa zdarzenia z 1943 roku polsko-ukraińskim konfliktem. Czy jest szansa na nadanie jednej interpretacji zdarzeniom historycznym? O tym w audycji 7 Dni Wschód rozmawiali dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN i dr Łukasz Adamski, zastępca dyrektora Centrum.

Jak zauważył dr Paweł Kowal, każdy naród trochę inaczej opowiada historię swojego narodu. Problem z terminem „ludobójstwo” polega na tym, że jest to nie tylko termin z zakresu nauk historycznych, lecz ma również aspekty prawne.

Kryteria ludobójstwa w odniesieniu do mordu na Wołyniu zostały spełnione, dlatego wydaje mi się, że można używać tego sformułowania. Nie jestem jednak pewien, czy uda nam się szybko przekonać Ukraińców, by używali tego terminu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak wskazywał dr Łukasz Adamski, choć nie ma pisemnego rozkazu o wykonaniu rzezi na Polakach, to są dowody, jak zeznania ubowców, mówiące o tym, że taki rozkaz był wydawany ustnie.

To, co zdarzyło się na Wołyniu w 1943 roku i w Galicji Wschodniej w 1944, spełnia wszelkie kryteria ludobójstwa. Pewne jednak akcje odwetowe, które zostały wbrew rozkazom wykonane przez polskie podziemie, gdzie ofiarą padali niewinni Ukraińcy, prawnik mógłby też zakwalifikować jako przypadki ludobójstwa – mówił gość audycji 7 Dni Wschód.

Więcej komentarzy w całym programie: www.polskieradio.pl/

Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/
Data emisji: 17.07.2016
Godzina emisji: 10.15

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej