71 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Na Zachodzie obchody te świętuje się 8 maja. W Rosji to natomiast 9 maja obchodzony jest jako Dzień Zwycięstwa. O rocznicy mówili w audycji 7 Dni Wschód prof. Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Walk i Męczeństwa, dr Łukasz Adamski, historyk z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy, które reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, bezwarunkowej kapitulacji w jednym z berlińskich kasyn o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 r. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja. Dzień Zwycięstwa jest wyniesiony w Rosji do pozycji kultu.

W rosyjskiej świadomości historycznej Wielka Wojna Ojczyźniana odgrywa absolutnie centralną rolę. To cementuje Rosjan. W czasach Związku Sowieckiego kult II wojny światowej był promowany jako alternatywa religii. Ten kult pozostał niezmieniony od czasów sowieckich – mówił dr Łukasz Adamski.

Wojna ma istotne znaczenie w kształtowaniu rosyjskiej tożsamości. Wojna przeciwko Niemcom hitlerowskim miała szczególny wymiar, ponieważ to była nie tylko wojna Rosjan, ale internacjonalistyczna wojna ze wskazanym przez Stalina złem. Ona jednoczyła wokół jednego celu militarnego Kazachów, Białorusinów, Ukraińców i narody Kaukazu. Święto Zwycięstwa przypomina o utraconej jedności, chwale imperium i odnosi się do sprawy fundamentalnej w myśli rosyjskiej jeśli chodzi o wojnę: walki z Zachodem. Zachód jest tutaj obsadzony w roli złego, który zagraża pokojowi – powiedział dr Paweł Kowal

W audycji również wywiad z prof. Andrzejem Kunertem, który mówił o tym, jak obchody zakończenia II wojny światowej wyglądały w Polsce Ludowej. Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowiono dekretem Krajowej Rady Narodowej, który podpisał Bolesław Bierut.

Zapraszamy do wysłuchania audycji: www.polskieradio.pl/

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej