W walkę z polskim podziemiem w latach 1943-46 angażowano wszystkie formacje aparatu bezpieczeństwa ZSRS, m.in. Armię Czerwoną i NKWD - wynika z kwerend w archiwach polskich, rosyjskich i ukraińskich.

- To przedostatni etap trwającego od czterech lat projektu badawczego "Stosunki między władzą sowiecką a Polskim Państwem Podziemnym". Jego zwieńczeniem będzie publikacja jesienią czterech tomów w większości nieznanych dokumentów na temat polskiego podziemia i sowieckiej polityki wobec Polski odnalezionych w archiwach polskich, rosyjskich i ukraińskich. Zaprezentujemy też specjalny tom studiów. Wówczas zespół badawczy będzie mógł też przedstawić ostateczne wyniki prac. Dzisiejsze spotkanie ma charakter naukowej dyskusji o roboczych hipotezach z przeprowadzonych kwerend - mówił p.o. dyrektora Centrum Ernest Wyciszkiewicz.

Zapraszamy do słuchania i czytania: Nowy zasób wiedzy o sowieckich represjach 1943-1946. Relacja Przemysława Pawełka (IAR)

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej