Ukraińsko-rosyjski spór z gospodarką w tle.

Konflikt rosyjsko-ukraiński obejmuje sektor transportu. Rząd Ukrainy zakazał tranzytu ciężarówek z Rosji w odpowiedzi na zablokowanie przez Moskwę przejazdu ukraińskich. O kolejnej odsłonie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego mówił w Polskim Radiu 24 Ernest Wyciszkiewicz, wiceszef Centrum.

Kijów wyjaśnia decyzję o wstrzymaniu tranzytu rosyjskich ciężarówek jako reakcję na posunięcia Moskwy. Ukraińcy zatrzymywali rosyjskie ciężarówki, które nadjeżdżając z Białorusi chciały przez terytorium Ukrainy ominąć Polskę. Kierowcy byli odsyłani do przejść granicznych z Białorusią.

– Gdybyśmy prześledzili zmiany prawne w Rosji, które doprowadziły do obecnego kryzysu, to zauważylibyśmy, że istnieją branże i grupy interesów, którym zależy na osłabieniu konkurencji przewozowej w Europie. To co obserwujemy teraz ma znamiona kryzysu politycznego i niesie ze sobą reperkusja nie tylko bilateralne z Polską, ale także regionalne. Problem wykroczył poza założenia rosyjskiej polityki z ostatnich tygodni – powiedział Ernest Wyciszkiewicz.

Więcej o „wojnie tranzytowej” między Rosją i Ukrainą oraz innym konfliktami gospodarczymi między dwoma państwami w całej rozmowie.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej