Podsumowanie roku 2015 w Rosji, na Ukrainie i Białorusi.

W programie Piotra Pogorzelskiego 7 Dni Wschód eksperci podsumowali miniony rok w krajach byłego ZSRR. Co działo się w 2015 w Rosji, na Białorusi i Ukrainie? 

Sytuację w Rosji skomentował w audycji 7 Dni Wschód dr. Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, który podkreślał, że prezydent Władimir Putin postawił kraj w niekorzystnej sytuacji w roku 2015.

Najpoważniejszym trendem w 2015 roku w Rosji było pogarszanie się sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Rosyjska dyplomacja stara się wyprowadzić kraj z tego trudnego położenia. Robi to poprzez przedstawienie wojny z Państwem Islamskim jako nowej antyhitlerowskiej koalicji, by pokazać światu, że Rosja na Bliskim Wschodzie jest potrzebna – mówił gość Polskiego Radia 24.

Podsumowanie roku 2015 na Ukrainie przedstawiła natomiast Bogumiła Berdychowska, publicystka specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich.

2015 rok to na Ukrainie kolejne miesiące wojny i niekończące się wybory. To, że ten kraj przeszedł przez te próby, to wielki plus, ponieważ struktury państwa były porządnie zachwiane. To, że nie doszło do totalnego wybuchu spraw kryminalnych, świadczy o wysokiej samoorganizacji społecznej – mówiła znawczyni Ukrainy.

Współprzewodniczący Białoruskiego Domu Informacyjnego Aleś Zarembiuk mówił w Polskim Radiu 24 o stanie polityczno-finansowym Białorusi.

Nowych więźniów politycznych na Białorusi do dziś nie ma. Cieszymy się z tego bardzo. To jednak pewien make-up, który przeprowadził Mińsk, ponieważ potrzebuje zachodnich pieniędzy – powiedział gość 7 Dni Wschód.

Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.

Zapraszamy do słuchania na www.polskieradio.pl/

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej