Ekspert: relacje z Rosją już chyba nie mogą być gorsze

- Relacje polsko-rosyjskie są w takim stadium, że trudno oczekiwać, aby jeszcze była przestrzeń do ich gwałtownego pogorszenia. To wynik kursu, jaki obrała rosyjska polityka w ciągu co najmniej ostatnich 2 lat – mówił Sławomir Dębski, szef Centrum.

Gość radiowej Jedynki komentował w ten sposób reakcje Kremla na wybory w Polsce, a zwłaszcza wypowiedź Konstatnina Kosaczowa, szefa komitetu międzynarodowego Rady Federacji, który powiedział, że stosunki z Polską są tak złe, iż mogą być tylko lepsze. Sławomir Dębski stwierdził, że zmiany są możliwe, jeśli Moskwa przeorientowałaby politykę np. w sprawie wraku tupolewa czy w kwestii Ukrainy. Obecnie z wypowiedzi rosyjskich polityków nie wynika, że można oczekiwać poprawy. - Jednostronne użycie siły w Europie, zmienianie granic z pomocą siły zbrojnej, musi niepokoić – mówił dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Ekspert zaznaczył, że w Rosji autorytaryzm się zaostrza, alternatywa polityczna jest eliminowana. Przypomniał o zabójstwie Borysa Niemcowa i dodał, że w takiej sytuacji trudno wyrażać krytyczne opinie, demonstrować niezadowolenie wobec władz. - Sprawa Niemcowa pokazuje, jak to się może skończyć – przypomniał Sławomir Dębski.

Podkreślił on, że w Rosji są środowiska, które działają na rzecz dialogu z polskim społeczeństwem, a przede wszystkim w imię tego, by Rosja była lepszym krajem. To m.in. Memoriał, który w zeszłym miesiącu wydał książkę z ponad 4000 biogramami polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Z kolei historyk Memoriału Nikita Pietrow opublikuje wkrótce pracę z biogramami katyńskich katów.

- Te środowiska, które starają się o budowę lepszej Rosji, wymagają wsparcia od świata zewnętrznego (...) Wspieranie idei demokratycznej Rosji to jedno z zadań, które stoi dziś przed naszym Centrum - mówił ekpert.

Co sądzić o sondażach, dających ogromną popularność Władimirowi Putinowi? Czym wedle nowego projektu ustawy będzie zajmował się w Rosji cenzor? Więcej na temat rosyjskiej polityki, sytuacji w Rosji i jej relacji z Polską - w nagraniu audycji.

Zapraszamy do słuchania audycji on-line: POLSKIE RADIO 1, 04.10.2015 r.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej