Myśl Izaaka Newtona „ Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów” stała się mottem przewodnim pierwszej fazy projektu polsko-rosyjskiego pod tytułem: „ Czy rock to bunt? Legendy polskiej i rosyjskiej sceny muzycznej. Czy ich przekaz jest nadal aktualny?”.

W przedsięwzięciu wzięły udział Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie oraz Szkoła nr 216 im. Adama Mickiewicza w Sankt-Petersburgu.

Inauguracja projektu nastąpiła w czerwcu 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Wielgolesie. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego szkoły oraz odśpiewaniem hymnów państwowych Rosji i Polski. Były również rockowe piosenki w wykonaniu uczennic wielgoleskiego gimnazjum, krótka ponaddwustuletnia historia szkoły z prezentacją sukcesów. Z godzinnym charytatywnym żywiołowym koncertem wystąpił rockowy zespół „Steel Fire”, który rozgrzał publiczność do czerwoności, a wiersz W. Wysockiego „Maski” w języku rosyjskim w wykonaniu ucznia klasy I gimnazjum Karola Śluzka, uspokoił i skłonił do refleksji. Ucztą dla oka i ucha okazał się występ uczniów rosyjskich, którzy tańczyli i śpiewali po polsku w polskich strojach ludowych. Na koniec wystąpiła popularna kapela Ptasińskich, której muzyka porwała niektórych do tańca.

W następnej kolejności zaczęły się trwające trzy dni warsztaty na temat polskiego rocka. Uczniowie polscy i rosyjscy pracowali w czterech grupach i zbierali materiały do prezentacji na wybrane tematy dotyczące historii polskiego rocka, jego legend, odmian i przykładów twórców, a także dyskutowali nad treścią utworów i aktualnością ich przekazu. Uczestnicy wchodzili w role znanych rockmanów, słuchali legend polskiego rocka, śpiewali po polsku i po rosyjsku. Uczestnicy projektu nie tylko brali udział w zajęciach na temat rocka, ale także zwiedzali bliższą i dalszą okolicę. Odbyły się wycieczki do Siedlec, Mrozów, Warszawy i Płocka. W Warszawie uczniowie polscy i rosyjscy, między innymi, brali udział w lekcji muzealnej w Muzeum Techniki, złożyli także na cmentarzu powązkowskim hołd wielkiemu polskiemu twórcy, Czesławowi Niemenowi, mającemu ścisły związek z kulturą rosyjską. W Płocku wszyscy świetnie się bawili na jubileuszowym koncercie zespołu „Perfect”. 

Druga część wymiany odbyła się w Sankt Petersburgu. Młodzież spotkała się m.in. z pełniąca obowiązki Kierownika Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu, konsul Lucyną Morawską-Uhryn 

- Nastał czas podsumowań i refleksji. Naszym zdaniem udało się w pełni zrealizować cele i zadania polsko-rosyjskiego projektu. Był on na pewno początkiem wielu nowych przyjaźni, a może nawet więcej, niż przyjaźni. Młodzież bardzo szybko się zintegrowała. Obalone zostały pewne stereotypy na temat Rosjan, ludzi bardzo serdecznych, otwartych, romantycznych, chętnie i szybko nawiązujących kontakty. Bariera językowa nie była żadnym problemem. Ale nie ma w tym nic dziwnego: wszak łączą nas wspólne korzenie. Goście z Rosji zauroczeni byli polską gościnnością, pięknem mazowieckich ziem, śpiewem ptaków i ciszą, której tak im brakuje w ponad pięciomilionowym Sankt Petersburgu. - relacjonuje Pani Roma Piłatkowska, Dyrektor Zespołu Szkół w Wielgolesie. Dodała również, - Na przekór „wielkiej” polityce burzmy mury, budujmy mosty, nie pozwólmy, by wkroczyła ona także w sferę kultury, by dzieliła nas, Słowian, by wpływała na wzajemne postrzeganie narodów polskiego i rosyjskiego.   

Źródło: zswielgolas.plwww.sanktpetersburg.msz.gov.pl

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej