Oświadczenie

Z ubolewaniem przyjęliśmy informację o wydaniu przez władze rosyjskie zakazu wjazdu do Rosja dla dra Sławomira Dębskiego, jednego z pięciu członków Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, a także pierwszego dyrektora tej instytucji w latach 2011-2016, a obecnie dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Sławomir Dębski, uznany na świecie historyk i ekspert ds. międzynarodowych, jest od wielu lat bezpośrednio zaangażowany w rozwój relacji polsko-rosyjskich. Ogromna determinacja i doświadczenie pozwoliły mu na stworzenie sprawnie działającej, wyspecjalizowanej instytucji, prowadzącej dialog z narodem rosyjskim i szerzącej wiedzę o Rosji poza jej granicami. 

Z komunikatów władz rosyjskich wynika, iż działania Sławomira Dębskiego, a więc prowadzenie rzetelnych badań historycznych, uczestnictwo w debatach publicznych oraz dialogu międzynarodowym na poziomie dyplomatycznym, stanowią „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji”. Takie uzasadnienie uderza w istocie rzeczy we wszystkich badaczy, ekspertów, dziennikarzy, w Rosji i poza jej granicami, zainteresowanych uczciwym dialogiem międzynarodowym, niezbędnym choć niezwykle trudnym, w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę, okupacji Krymu oraz wojny w Donbasie.

Pragniemy wyrazić solidarność z postawą i wartościami leżącymi u podstaw zaangażowania Sławomira Dębskiego w kształtowanie polsko-rosyjskiego dialogu. Wzywamy władze rosyjskie do refleksji i rewizji tej decyzji.

Pobierz tekst oświadczenia

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej