Na początku września odbył się pierwszy etap projektu "Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2016" między Zespołem Szkół Budowlanych w Braniewie a Państwową Szkołą Techniczną w Swietłym.

Poniżej przedstawiamy relację Jagody Waszczyszyn - uczennicy ZSB w Braniewie, uczestniczki projektu.

Tematem tegorocznego, czwartego już, projektu wymiany młodzieży był „Hymn, flaga, godło – symbole narodowe sąsiadów”. Podczas wizyty w Domu Kultury w Swietłym już pierwszego dnia naszego pobytu zapoznaliśmy się z historią miejscowości oraz z historią flagi i godła Rosji oraz flagi i godła obwodu kaliningradzkiego.

6 września odbył się  przelot grupy polsko-rosyjskiej z Kaliningradu do Sankt Petersburga, zwanego muzeum architektonicznym pod gołym niebem. Pierwszego dnia w mieście zwiedziliśmy jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Sankt Petersburga - Sobór Zbawiciela na Krwi. Wieczorem postanowiliśmy podziwiać miasto nocą, co stało się tradycją każdej następnej nocy.

Kolejnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę po mieście oraz odwiedziliśmy Państwowe Muzeum nad brzegiem Newy - Ermitaż. Muzeum robi ogromne wrażenie na każdym, kto je odwiedzi. Odbyliśmy również rejs po Newie – podziwiając niezwykłe symbole niegdysiejszej stolicy Rosji. W nocy natomiast mieliśmy okazję zobaczyć kolejną atrakcję będącą symbolem miasta – podnoszenie mostów zwodzonych na Newie. Było to niezwykłe zjawisko w doskonałej oprawie muzyki klasycznej przywołujące, mimo późnej pory, nad brzeg Newy tłumy turystów.

W czwartek odwiedziliśmy dwa ważne dla Polaków miejsca i symbole obecności Polaków w Sankt Petersburgu. Pierwszym była Szkoła im. Adama Mickiewicza. Przed szkołą znajduje się pomnik polskiego poety, pod którym złożyliśmy kwiaty. Następnym symbolicznym miejscem był Cmentarz w Lewaszowie - miejsce pochówku ponad 45 tysięcy ofiar represji politycznych w latach 1937-1938 (w tym ponad 2 tysięcy Polaków). Była to bardzo emocjonalna wizyta. Weszliśmy na teren z pozoru ładnego parku, słońce przebijało się przez zasłonę w postaci drzew gdy nagle zauważyliśmy pomnik z polskim napisem i polską flagą.

Ostatniego dnia w mieście pojechaliśmy do pałacu letniego Peterhof. Jego największą atrakcją jest ogromny ogród nad Zatoką Fińską w którym ukryta jest niezliczona ilość fantastycznych fontann. Niektóre z nich żartobliwe, nieoczekiwanie „atakujące” gości  swoimi kroplami, inne po prostu piękne. Młodzież upodobała sobie te pierwsze i nie byłaby sobą gdyby nie wskoczyła pod ich strumienie.

Po powrocie do obwodu kaliningradzkiego odwiedziliśmy bibliotekę miejską w Swietłym. Podczas tej wizyty obejrzeliśmy prezentację poświęconą historii flagi i hymnu Rosji oraz uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych poświęconych tej tematyce.

Przez cały tydzień towarzyszyli nam nasi przyjaciele z Rosji, z którymi nawiązaliśmy wspaniałe przyjaźnie. Przed nami jeszcze wizyta Rosjan w Polsce, która rozpocznie się 27 września 2016. Czekamy na naszych gości z niecierpliwością.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej