Od 5 do 30 września trwa projekt „Katolicy i prawosławie - dwa wyznania, jedna wiara” w ramach Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży, finansowanej przez Centrum. W projekcie biorą udział studenci etnologii, antropologii kulturowej, historii, filologii rosyjskiej i archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Omskiego Uniwersytetu Państwowego im. F. Dostojewskiego.

Podczas pierwszej części projektu studenci UMK odwiedzili Omsk. Celem pobytu był udział w seminariach, wykładach, spotkaniach z polską i katolicką diasporą na Syberii, zapoznanie się z zasobami biblioteki uniwersyteckiej, zwiedzenia klasztoru w Aczair, cerkwi i innych ważnych miejsc dla społeczności prawosławnej. Studenci wysłuchali m.in. wykładu o ikonach rosyjskich i włoskich w Muzeum im. Michaiła Wrubla, a także prelekcji na temat zależności między siłą polskiej tożsamości narodowej a relacjami polskich zesłańców z miejscowym otoczeniem kulturowym i religijnym.

fot. W. Olszewski, M. Antonowicz

W drugiej części projektu syberyjscy studenci przyjadą do Torunia, a następnie udadzą się do Darłowa i Koszalina celem poznania prawosławnej społeczności na tych terenach. Studenci wezmą również udział w wykładach, badaniach terenowych, zapoznają się zasobami biblioteki i samym Wydziałem Nauk Historycznych.

Spotkanie młodzieży akademickiej daje okazję wymiany opinii, doświadczeń oraz zawarcia znajomości przez polskich i syberyjskich studentów. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu od 2012 roku współpracuje z Omskim Państwowym Uniwersytetem im. Fiodora Dostojewskiego, w zakresie wspólnych przedsięwzięć dydaktyczno-naukowych, integrujących studentów obu uczelni.

Źródło: http://www.etnologia.umk.pl/

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej