Kulturalne Mosty - Czytamy Najnowszą Rosyjską Dramaturgię

Projekt „Kulturalne Mosty” polega na wzajemnej prezentacji nietłumaczonych bądź niedawno przetłumaczonych – ale nieprezentowanych jeszcze na scenach – polskich i rosyjskich dramatów współczesnych. Celem tegorocznego projektu jest zaprezentowanie w Warszawie czterech rosyjskich tekstów: Julii Tupikiny, „Anna Frank” Asyi Voloshyny oraz „Zwyczajna śmierć” i „Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej, a w Sankt Petersburgu trzech polskich dramatów: „Gardenia” Elżbiety Chowaniec, „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz jeden dramat autorstwa młodego dramatopisarza rekomendowanego przez Stowarzyszenie Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich.

W toku zadania zostaną zorganizowane czytania performatywne wymienionych tekstów, przygotowane przez polskich i rosyjskich reżyserów. Oprócz autorów tekstów, reżyserów i tłumaczy biorących udział w projekcie zaproszeni zostaną również goście specjalni: Iwan Wyrypajew, Andrzej Bubien, Wieniamin Filsztyński, Natalia Skorokhod. Goście będą rozmawiać o współczesnej dramaturgii polskiej i rosyjskiej, jej rozwoju, tematach, które podejmuje, oraz w jaki sposób znajduje drogę na polskie i rosyjskie sceny.
W dyskusjach z widzami będą również poruszane sprawy wspólnych doświadczeń, podobieństw i różnic w postrzeganiu problemów kulturowych, społecznych, historycznych, dotyczących człowieka XXI wieku w Polsce i w Rosji. Więcej.

Oprócz czytań i dyskusji zostanie zorganizowany „Dramaturgiczny Okrągły Stół”, w którym udział wezmą zaproszeni do projektu dramatopisarze z Polski i Rosji. Będą oni rozmawiać o własnych inspiracjach, warsztacie, kwestiach dotyczących praw autorskich, promocji własnej twórczości oraz innych problemach dotykających autorów teatralnych w obu krajach. Do udziału w „Dramaturgicznym Okrągłym Stole” zaproszeni zostaną również polscy i rosyjscy widzowie, aby zapoznali się ze sposobami pracy dramatopisarzy z obu krajów. Więcej.

Na spotkaniach odbywających się w ramach projektu „Kulturalne Mosty” polscy i rosyjscy dyrektorzy teatrów, tłumacze, krytycy oraz artyści teatru będą wzajemnie zapoznawać się z twórczością dramaturgiczną, kreując unikatowy, kulturalny biznes mixer. Ważnym aspektem projektu jest również umożliwienie kontaktu twórcom teatralnym z Polski i Rosji. Dzięki wspólnym spotkaniom w ramach „Kulturalnych Mostów” będą mogli nawiązać kontakty i rozwijać współpracę, dając gwarancję ciągłości projektu w kolejnych latach.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej