Młodzież z Opola i Jekaterynburga wspólnie realizuje projekt pn. "Katolicyzm i prawosławie - dwa wyznania, jedna wiara".

Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wchód - Opolski Oddział Wojewódzki we współpracy z Uniwersytetem Opolskim i Uralskim Federalnym Uniwersytetem w Jekaterynburgu w ramach "Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2016" umożliwiło uczestnikom projektu pogłębić swoją wiedzę i zrozumieć podstawy dominujących w obydwu krajach wyznań religijnych, ich wpływu na kulturę, historię czy procesy społeczne.

Młodzież uczestniczyła m.in. w wykładzie na temat staroobrzędowców i ich działalności na terytorium Polski. Następnie wzięła udział w warsztatach archiwalno-bibliotecznych, gdzie uczestniczy mieli okazję zapoznać się z unikatowymi wydawnictwami zgromadzonymi przez rosyjską uczelnię, a także wybrała się na seminarium wyjazdowe do jednej z najstarszych osad na Uralu – Koptelova oraz Niżniej Siniaczuchy i Ałapajewska. Program został również uzupełniony o zwiedzanie Męskiego Monasteru Nowomęczenników, założonym na miejscu szybów kopalnianych, w których męczeńską śmierć poniosła m.in. św. Elżbieta Romanowa. Studenci wysłuchali opowieści o dziejach rodziny Romanowych i ich kulcie w kościele prawosławnym. Harmonogram projektu dopełniało także zwiedzanie miejsc sakralnych w Jekaterynburgu, uczestnictwo w lokalnym festiwalu piosenki rosyjskiej oraz degustacja tradycyjnych dań rosyjskiej kuchni.

Druga część "Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2016" Opole-Jekaterynburg rozpoczęła się od odwiedzin Uniwersytetu Opolskiego, gdzie uczestnicy projektu spotkali się z władzami Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód oraz władzami województwa. Młodzież zwiedziła Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, a także inne atrakcje miasta. Kolejne dni wypełnione były wykładami, m.in. prof. Wandy Laszczak z Instytutu Slawistyki UO, która opowiedziała o postaci rosyjskiej świętej - Matce Marii. Prezentacje prof. Laszczak oraz dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej zainaugurowały pierwszą część obrad konferencji studentów.

Następnie młodzież zwiedziła Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie dyrektor muzeum opowiedziała o historii miasta, grodu, ale także o tradycjach popularnych dawniej i dziś na Śląsku Opolskim. Dzień zakończył się wieczorkiem o tradycjach różnych świąt katolickich i prawosławnych. W kolejnych dniach uczestnicy wymiany odwiedzili Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opole, Zamek w Mosznej oraz na Górę św. Anny oraz udali się na Dolny Śląsk, gdzie wzięli udział w warsztatach w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, oddział Kamieńcu Ząbkowickim i gościli w Jedlinie Zdroju, gdzie odbyła się kolejna część konferencji.

Źródło: https://www.facebook.com/swpwo/

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej