Młodzież z Polski i Rosji wybrała się w podróż śladami II wojny światowej.

W lipcu 2015 roku dobiegł końca kolejny międzynarodowy projekt "Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży" zorganizowany przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu "Beskidy" z Brzuśnika. Projekt ten został zrealizowany przez młodzież gimnazjalną pod nazwą: "Pamięć wojennych lat - 70 rocznica zakończenia II wojny światowej i jej miejsce w świadomości historycznej Polaków i Rosjan". Partnerem projektu było Gimnazjum nr 2 z Nowosybirska.

Pierwsza część projektu odbyła się w Berlinie oraz w azjatyckiej części Rosji (w Nowosybirsku oraz w Ałtaj /Etlagoł/, niedaleko granicy z Mongolią i Kazachstanem), gdzie młodzież wzięła udział w warsztatach i lekcjach historycznych. Tam w ciszy oraz wśród szamańskiej kultury, młodzież z Polski i Rosji zrealizowała główną część projektu. Następnie wszyscy udali się na rewizytę do Berlina a w ostatniej fazie do Polski, na Żywiecczyznę, gdzie zwłaszcza młodzież rosyjska miała nieocenioną okazję poznać historię II wojny światowej oczami Polaków. 

W ramach projektu młodzież przygotowała prezentacje multimedialnej nt. obrony Westerplatte, Zbrodni Katyńskiej, Bitwy o Anglię czy też bitwy o Monte Cassino. Ponadto poznała losy swoich pradziadków i prababć podczas II wojny światowej oraz miała okazję poznać różne punkty widzenia na historię tamtego okresu. Projekt pozwolił także na zgłębienie wiedzy o tradycjach i zwyczajach obu narodów, a także na wspólne spędzenie czasu przy ognisku i podczas wieczorów filmowych.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej