70. rocznica zakończenia II wojny światowej była tematem wymiany uczniów z Gdańska i Sankt Petersburga. 

Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku im. Janusza Kusocińskiego wraz ze swoim partnerem, Szkołą Muzyczno-Artystyczną w Petersburgu, wziął udział w "Polsko-Rosyjskiej Wymianie Młodzieży 2015". 

W ramach pierwszej części wymiany młodzież z Polski i Rosji odwiedziła wiele miejsc na mapie Gdańska, które nierozerwalnie związane były z działaniami wojennymi. Polacy i Rosjanie zwiedzili Muzeum Poczty Polskiej, Westerplatte oraz Europejskie Centrum Solidarności, gdzie znajduje się wystawa poświęcona 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Oprócz Gdańsk młodzież wybrała się także do Gdyni, gdzie wzięła udział w lekcji poświęconej obronie morskich granic na legendarnym ORP Błyskawica oraz do Muzeum KL Stutthof, terenu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego utworzonego we wrześniu 1939 roku na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańsk. 

Grupa szesnastu uczniów i nauczycieli z ZSSiO w Gdańsku udała się w także z rewizytą do Sankt Petersburga. Młodzież, wraz z przewodnikiem, odbyła całodzienną wycieczkę po najważniejszych zabytkach miasta i obejrzała m.in. Sobór św. Izaaka, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego oraz Cmentarz ofiar Blokady Leningradu. W kolejnych dniach uczniowie zwiedzili Ermitaż, który w czasie II wojny światowej został trafiony dwukrotnie pociskiem artyleryjskim, pomimo tego, że na miasto spadło w tym czasie ponad 150 tys. ciężkich pocisków oraz ponad 10 tys. bomb burzących i zapalających, a także udali się na stadion jednej z najlepszych drużyn Rosji - Zenitu Petersburg. Młodzież poznała tragiczna historię klubu z czasów wojny. W trakcie Blokady Leningradu zawodnicy rozegrali mecz, który miał dodać otuchy mieszkańcom miasta, a spowodował śmierć z wycieńczenia części zawodników. Obowiązkowym punktem na mapie Sankt Petersburga była także Twierdza Pietropawłowska, która jako forteca odegrała kluczową rolę podczas walk w nazistami. 

Młodzież z ogromnym zapałem angażowała się w zajęcia muzealne oraz prowadzone warsztaty, które pozwoliły na zgłębienie wiedzy na temat II wojny światowej, ale również umożliwiły integrację uczestników wymiany i nawiązanie nowych kontaktów.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej