Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży PIASTUN  z Opola ponownie zrealizowała projekt w ramach programu "Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży".

W 2015 roku Fundacja zrealizowała projekt, podczas którego spotkała się młodzież  z działającego w Gimnazjum Nr 3 w Jarosławiu (Federacja Rosyjska) - Studia Artystycznej i Estetycznej Edukacji oraz młodzież z Gminy Istebna potocznie zwanej „Trójwsią Beskidzką”.   Młodzież z Polski, która uczestniczyła w projekcie, na co dzień tworzy Zespół Regionalny Istebna i wywodzi się z rodzin kultywujących tradycje przodków. Zajmuje się muzyką, śpiewem i tańcem beskidzkim ale w kręgu  jej  zainteresowań leży także kultura i historia  innych narodów .        

                                                                

Wykorzystując  ścieżkę tematyczną  „70 rocznica zakończenia II wojny światowej i jej miejsce w pamięci historycznej Polaków i Rosjan” w pierwszej części projektu młodzież spotkała się w Rosji, a w drugiej - w Polsce. Oprócz wielu form przygotowanych przez samą młodzież, kadrę Gimnazjum oraz Fundację, tj. prezentacje, dyskusje, wycieczki edukacyjne do miejsc związanych  z wydarzeniami  II wojny światowej, w programie projektu znalazły się elementy wykorzystujące zdolności uczestników oraz ich wspólne zainteresowania śpiewem i muzyką. Mowa tu o cieszących się uznaniem wspólnie realizowanych koncertach pt. „Przeciw Wojnie” , które odbywały się z udziałem środowiska lokalnego. Na uwagę zasłużyło także zorganizowane przez młodzież rosyjską Talk Show  pt. „Nam nie potrzebna wojna”, które odbywało się z udziałem lokalnej telewizji. Taka forma pozwoliła spojrzeć na problemy II wojny światowej oraz jej skutków oczami obydwu narodów, skupić się zarówno na analizie historycznej przyczyn, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej,  jak również odnieść się do czasów współczesnych. Polscy uczestnicy z ogromną radością wspominają jednodniowy pobyt w rosyjskich rodzinach , gdzie oglądając filmy, albumy i opracowania oraz słuchając  opowieści rodziców i dziadków swoich przyjaciół z Jarosławia dowiedzieli się o czasach II wojny światowej na ziemiach rosyjskich, a także mieli możliwość swobodnej wymiany poglądów na temat współczesnej Polski i Rosji. Natomiast rosyjska młodzież podczas pobytu w Polsce  nie ukrywała swoich wrażeń związanych z  poznania nowych faktów historycznych, o których nie mieli możliwości usłyszeć wcześniej.

Podsumowaniem realizowanej inicjatywy, w której wzięły  udział 33 osoby było wydanie albumu fotograficznego złożonego z prac fotograficznych uczestników, który został  wzbogacony o ich krótkie zapisy dotyczące miejsca II wojny światowej w pamięci Polaków i Rosjan, jej skutków dla następnych pokoleń oraz roli młodzieży w działaniach na rzecz zachowania pokoju na świecie.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej