”Barok spoiwem kultur i narodów” tematem polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży w Gorlicach.

W ramach projektu uczniowie z Polskie i Rosji uczestniczyli w warsztatach, na których wykonywali barokowe ozdoby oraz pisali  listy na wzór listu króla Jana III Sobieskiego do Marysieńki. Wzięli również udział w wycieczce edukacyjnej śladami pisarza z tego okresu - Wacława Potockiego. Zwiedzili kasztel w Szymbarku, Szkołę im. Wacława Potockiego w Woli Łużańskiej, kościół św. Wawrzyńca w Zagórzanach oraz najważniejsze zabytki architektoniczne Biecza.

Wszyscy mieli także okazję poznać piękno barokowej architektury Krakowa i Wieliczki oraz posłuchać muzyki tego okresu w wykonaniu Capelli Cracoviensis.

Młodzież zorganizowała również uroczysty korowód ulicami miasta Gorlice w strojach barokowych na czele z orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z mażoretkami z Dominikowic. Kolejnym punktem programu był pokaz barokowej mody i barokowych fryzur. W ramach współpracy uczestniczyli w nim uczniowie z polsko-rosyjskiej grupy projektowej, Gimnazjum nr 4 i nr 5  w Gorlicach oraz  takie gorlickie szkoły średnie takie jak : I LO im. M. Kromera, Zespół Szkół Technicznych im. W. Pola, Technikum Ekonomiczne. Zwieńczeniem programu było wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom poszczególnych konkursów oraz wszystkim uczestnikom programu.

 W ostatnim dniu pobytu w Polsce młodzież wędrowała szlakiem baroku po Warszawie. Zwiedziła kościół Św. Anny i Pałac w Wilanowie. W ramach programu uczniowie wykonali multimedialne prezentacje na zadany temat związany z kulturą i sztuką tego okresu oraz opracowali trasy edukacyjnych wycieczek.

Wszyscy aktywnie uczestniczyli  w projekcie. Mieli szansę zaprezentować także swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Koleżeńskie relacje zostały umocnione nie tylko przez realizację programu, ale i wspólne ognisko.

Źródło: mzs5.gorlice.pl

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej