Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży zawitała do Brodnicy!

W ramach "Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2015" Zespół Szkół Zawodowych w Brodnicy zorganizował wizytę tak polskiej młodzieży w Rosji, jak i rosyjskiej w Polsce.

Temat realizowanego projektu brzmiał:  „Młodzież na współczesnym rynku pracy – szanse, wyzwania i obawy”. Uczniowie wspólnie pracowali nad stworzeniem własnej firmy, której działalność jest zgodna z prawem polskim i rosyjskim. Przy okazji uczyli się autoprezentacji, elementów promocji, poznawali specyfikę funkcjonowania firm polskich i rosyjskich oraz uczyli się dostrzegać szanse i zagrożenia dla siebie na współczesnym rynku pracy.

Integralną częścią projektu było oczywiście zbliżenie kultur. Osią, wokół której realizowano to zadanie byli dwaj wielcy uczeni Pomorza –związany z Toruniem Mikołaj Kopernik oraz związany z Kaliningradem Immanuel Kant. Uczniowie odwiedzili zarówno Dom Kopernika w Toruniu, jak i kaliningradzkie muzea-  Friedland Gates Museum oraz Muzeum Immanuela Kanta.

Wspólnie spędzony czas pozwolił młodzieży nie tylko nawiązać nowe kontakty, przyjemnie spędzić czas, ale przede wszystkim zauważyć, że łączą ją wspólne problemy, oczekiwania, wyzwania czy zainteresowania. Właśnie na tej płaszczyźnie młodzi ludzie budowali swoje relacje i co ważne- bardzo szybko zniknęły wszelkie bariery językowe, których nasi uczniowie obawiali się najbardziej.

Choć temat projektu brzmiał poważnie - „Młodzież na współczesnym rynku pracy – szanse, wyzwania i obawy”  - okazało się, że podczas jego realizacji młodzież znalazła okazję do wspólnej zabawy i poznania kultur obu krajów. Uczniowie ZSZ zaprzyjaźnili się z rówieśnikami z Polesska, a wspólnie spędzony czas pozwolił przełamać stereotypowe wyobrażenia o partnerach. Młodzi ludzie szybko przekonali się, że z dala od wielkiej polityki. wśród zwykłych ludzi świetnie widać nasze słowiańskie korzenie. Zapewniali, że więcej nas łączy niż dzieli i z pewnością będą kontynuować zawarte znajomości.

Źródło: zszbrodnica.edupage.org

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej