Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży w Gimnazjum nr 19 w Gdańsku po raz trzeci!

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 19 w Gdańsku po raz kolejny raz przystąpili do konkursu Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży organizowanego przez Centrum. W tym roku tematem przewodnim była 70 rocznica zakończenia II wojny światowej i jej miejsce w pamięci Polaków i Rosjan. Podczas realizacji przedsięwzięcia odbyły się dwa spotkania, pierwsze w Polsce, drugie w Rosji.

Część polska odbyła się w pierwszym tygodniu wakacji. Uczestniczyła w niej młodzież z Gdańsk oraz młodzież ze Liceum Ogólnokształcącego Progimnazjum Vektor z Zielienogradska (obwód kaliningradzki). Wspólnie uczestniczyli w warsztatach historycznych: „Bohaterstwo żołnierzy polskich i rosyjskich w czasie II wojny światowej” oraz zwiedzali Westerplatte. Nie zapomnieli również o historii Gdańska i wszystkich ważnych miejscach związanych z II wojną światową. Goście z Rosji byli poruszeni ogromem zniszczeń tego miasta. Zaciekawiła ich również wystawa w Europejskim Centrum Solidarności: „Koniec wojny”. Młodzież złożyła również kwiaty w miejscach pamięci. Jednak najtrudniejszym momentem spotkania okazała się wizyta w dawnym nazistowskim obozie zagłady Stutthof. Szczególną uwagę zwrócił związek tego miejsca z osadą Jantarnoje (obwód kaliningradzki). Okazało się, że jeden z marszy śmierci, który wyruszył z tego nazistowskiego obozu prowadził i zakończył się w miejscowości, którą uczniowie zwiedzili po rosyjskiej stronie. W ostatnim dniu wymiany odbyły się warsztaty plastyczne, ich tematem przewodnim były słowa Abrahama Lincolna: „Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca”. 

Źródło: www.gimnazjum19.internetdsl.pl

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej