29 października 2015 r. Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję” zorganizowało we współpracy z rosyjskim Stowarzyszeniem „Memoriał” warszawską edycję akcji „Przywracanie Imion”, której celem było upamiętnienie ofiar stalinizmu. 

Co roku 29 października, w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych, przed Kamieniem Sołowieckim na Placu Łubianka zbierają się mieszkańcy rosyjskiej stolicy, aby przez cały dzień bez przerwy, zmieniając się, odczytywać nazwiska ludzi rozstrzelanych w Moskwie w czasach stalinowskich. 

Demonstrują w ten sposób, że ludzie ci nie zostali zapomniani i nie przeminie pamięć o zbrodniach systemu, który skazał ich na śmierć. Choć akcja ta w tym roku odbędzie się w Moskwie już po raz dziewiąty, lista wszystkich osób zamordowanych w Moskwie i okolicach ciągle nie została odczytana do końca – składa się na nią bowiem aż ponad 40 tysięcy nazwisk. 

-  Akcja warszawska trwała tylko parę godzin, ponieważ chcieliśmy tylko w sposób symboliczny wyrazić naszą solidarność z moskiewską akcją „Memoriału”. Miała ona za to bardziej międzynarodowy charakter. Odczytaliśmy nazwiska nie tylko osób rozstrzelanych w Moskwie, lecz także ofiar zbrodni stalinowskich popełnionych w innych częściach dawnego Związku Radzieckiego, których ofiarami byli reprezentanci różnych narodów. Pragnęliśmy zwrócić uwagę na fakt, że trauma zbrodni stalinowskich łączy wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej, zachowując przy tym format akcji stworzony przez „Memoriał”. To znaczy: w przypadku każdej kolejnej ofiary odczytaliśmy tylko jej imię i nazwisko, wiek w chwili śmierci, zawód i datę rozstrzelania. Sednem idei akcji „Przywracanie imion” jest bowiem przypominanie o podstawowym, ludzkim wymiarze tragedii ofiar stalinizmu, który często zaciera się, gdy przytaczamy tylko dane statystyczne albo daty i miejsca poszczególnych zbrodni.

Źródło: Stowarzyszenie "Za Wolną Rosję"

Akcja "Przywracanie imion" na stronie Stowarzyszenia "Memoriał"

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej