Rock on Tour. Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży "Poznaj Sąsiada - Poznaj siebie!"

"Rock to bunt? Legendy polskiej i rosyjskiej sceny muzycznej. Czy ich przekaz jest nadal aktualny” to temat Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży realizowany przez Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca we współpracy z rosyjskim partnerem Regionalną młodzieżową organizacją INTERRA z Krasnojarska.

W lipcu i wrześniu 2015 roku młodzież z Górnego Śląska i Kraju Krasnojarskiego wzięła udział w dwustronnym projekcie wymiany młodzieży. Podczas projektu uczestnicy poznali swoich rówieśników z kraju partnerskiego, odbyli podróż przez historię polskiej i rosyjskiej muzyki, odwiedzili miejsca związane z muzyką buntu oraz uczestniczyli w warsztatach edukacyjno-kulturalnych.

Tak relacjonuje wymianę Sergey Lapshin, koordynator projektu w Polsce:

- Omówiliśmy lata 60 pod kątem ówczesnych wydarzeń historycznych i politycznych i ich wpływ na wybrane zespoły rockowe. Potem wysłuchaliśmy kilku piosenek i interpretowaliśmy tekst piosenki "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena.

- Przyszedł czas na lata 70. Omówiliśmy ten okres w historii rocka na podstawie kilku piosenek. Posłuchaliśmy Tadeusza Nalepy, Maanamu, rosyjskiego Akwarium i Maszyny Czasu. Ciekawą i przyjemną częścią dnia było malowanie koszulek. Każdy z nas miał okazję uzewnętrznić swój ukryty talent malarski i zamienić zwykły t-shirt w rockowe dzieło sztuki.

- Dzisiejsze dyskusje upłynęły nam w rytmie KSU, Perfectu, DDT... czyli dotarliśmy do najbardziej zbuntowanych lat osiemdziesiątych. Bardzo szczegółowo analizowaliśmy teksty piosenek z tamtego okresu i znaleźliśmy mnóstwo wspólnych, powtarzających się elementów. Polska i Rosja są do siebie bardziej podobne niż nam się wydaje. Ludzie w identyczny sposób wyrażali swój bunt przeciwko ówczesnemu systemowi, rządowi, polityce

Wywiad z polskimi uczestnikami wymiany dla lokalnej telewizji TV w Rudzie Śląskiej.

Źródło:  Poznaj Sąsiada - Poznaj Siebie!

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej