Zespół Szkół w Mąchocicach Kapitulnych przyjął uczniów z Usola Syberysjkiego.

Temat przewodni projektu brzmiał „Tylko ten, kto jest dorosłym i pozostał dzieckiem, jest człowiekiem! (Erich Kästner). Ile z dzieciństwa zachowujemy w dorosłości”. Wiele atrakcji towarzyszyło pobytowi młodych Rosjan w Polsce, wzięli udział w rajdzie na Diabelski Kamień,  bawili się w podchody czy śpiewali przy ognisku. Zwiedzili dworek Stefana Żeromskiego i bawili się w gry naszych dziadków, m.in. toczenie fajerki, strzelanie z proc. Następnie pojechali do Kielc do Muzeum Zabawek, gdzie obejrzeli wystawę lalek z całego świata, ale również zabawki historyczne i ludowe. Rosjanie zachwycili się Wzgórzem Zamkowym, poprosili o możliwość zwiedzenia Katedry oraz podziwiali polską sztukę w Muzeum Narodowym. Spacerowali po ogrodzie włoskim. Nie obyło się także bez wyprawy w Góry Świętokrzyskie. Grupa wspięła się na Łysicę. Na Świętym Krzyżu podziwiali krajobrazy na tarasie widokowym, gołoborze a w Muzeum Przyrodniczym zapoznali się z historią Gór Świętokrzyskich. Salwy śmiechu wywołały gry terenowe w Osadzie Średniowiecznej. Udział w nich zintegrował grupy i pozwolił zaznać rywalizacji. 

Uczniowie z Mąchocic Kapitulnych i młodzież z Usola Syberyjskiego wspólnie bawili się również w wiosce indiańskiej w Zaborzu. Rywalizowali ze sobą jako Apacze i Komancze w różnych konkurencjach, z których największym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z łuku. Wykonywali własnoręcznie ozdoby indiańskie, a nawet pomalowali sobie twarze specjalnymi kredkami. Siedząc w prawdziwych namiotach rdzennych Amerykanów (teepees) wymyślali okrzyki plemienne oraz uczyli się angielskich słów i zwrotów związanych z kulturą Indian. Rywalizację wygrało plemię Apaczów.

Uczestnicy projektu spotkali się również w ZS w Mąchocicach Kapitulnych i zaprezentowali na pożegnanie minikoncerty. Ostatniego dnia pobytu Rosjanie mieli okazję zwiedzić Zamość. Dzieci i nauczyciele z obu szkół zaprzyjaźnili się i z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania.  

We wrześniu grupa młodzieży polskiej wraz z opiekunami przebywała z rewizytą w Gimnazjum Nr 1 w Usolu Syberyskim. Pobyt przebiegał niezwykle ciekawie i gimnazjaliści są pełni pozytywnych wrażeń. Przebywali w szkole, gdzie mogli poznać specyfikę pracy rosyjskiej placówki, zwiedzili Usole Syberyjskie, miasto które ma niezwykłą historię z Polską w tle, ponieważ w to miejsce zsyłani byli Polacy biorący udział w powstaniu styczniowym. 

Wyjechali również do Listwianki nad Bajkałem, zwiedzili Muzeum Bajkału i przyglądali się tresurze fok. Mieli okazję zwiedzić także Irkuck. Przebywali w Konsulacie Polskim. Spotkali się także z Kardynałem Kazimierzem Nyczem, który przebywał w Katedrze Irkuckiej. 

Źródło: www.zs-machocice.plwww.zs-machocice.pl/newsy

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej