Imperium zła. Niewymyślone historie, Benedykt Sarnow

„Imperium zła. Niewymyślone historie” to napisana w przystępnej formie analiza literackich zjawisk i losów z okresu stalinizmu. Prawdziwe, choć podobne nieraz do legend czy anegdot, historie z życia ludzi tamtej epoki. Straszne, czasem w tej straszności śmieszne, ukazujące absurdalność strachu i prawdziwą grozę, ale też kruchość ludzkiego życia w totalitarnym systemie. Sarnow podejmuje się tu najtrudniejszego zadania – zrozumienia psychologicznej zależności między katami i ofiarami.

"(...) przysłowiowy Archipelag Gułag to nie był jedynie nowotwór na ciele zdrowego w istocie organizmu, choćby i najbardziej złośliwy oraz z mnóstwem przerzutów. Właśnie że nie! W rzeczywistości była to sama istota państwa stworzonego przez Lenina i Stalina (bardziej przez Stalina) samo sedno stalinowskiego Imperium Zła. 

Nie tylko ci, którzy znaleźli się za drutem kolczastym, ale my wszyscy oddychaliśmy zatrutym powietrzem Gułagu. I teraz, gdy minęło już tyle lat, ślady tamtej trucizny nadal tkwią w naszych płucach. Doszedłem więc do wniosku, że napisanie tej książki jest potrzebne i że muszę ją nazwać właśnie tak, jak nazwałem."

Od Autora

Benedykt Sarnow (1927-2014) - jeden z najwybitniejszych rosyjskich krytyków i historyków literatury. Urodził się i mieszkał w Moskwie. Był absolwentem moskiewskiej Wyższej Szkoły Literatury. Pracował w sowieckich czasopismach literackich, był współautorem tekstów parodystycznych i anegdot o pisarzach, a także popularnych utowrów i audycji radiowych dla dzieci "W świecie bohaterów literackich". Swoje artykuły i recenzje publikował w czasopismach: "Literaturnaja gazieta", "Nowyj mir", "Junost", "Woprosy literatuty", "Teatr", "Iskusstwo kino", "Literaturnoje obozrienije" i innych. W 2013 roku ukazał się czwarty tom cyklu "Stalin i pisarze", który Sarnow uważał za swoje najważniejsze dzieło".

Publikacja jest częścią serii im. Aleksandra Hercena - wspólnej inicjatywy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Książka jest dostępna na stronie internetowej Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego: www.kew.org.pl/

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше