Gitarą i piórem o Polsce i Rosji

Tradycja poezji śpiewanej jest zarówno w Polsce, jak i w Rosji wciąż żywa. W obu krajach bard, poeta-śpiewak to ktoś wyjątkowy. Za znanymi każdemu nazwiskami: Kaczmarski i Okudżawa kryje się bogata i różnorodna tradycja „bardowania”. W trakcie naszego spotkania chcielibyśmy spojrzeć na to zjawisko od środka i posłuchać, co bardowie mają do powiedzenia o sobie samych. Naszymi gośćmi będą Ludmiła Kirijewska i Jacek Kowalski. Wspólnie zastanowimy się kim jest współczesny bard i o czym śpiewa? Jaki jest ich stosunek do tradycji poezji śpiewanej? Czy pieśni inspirowane wydarzeniami historycznymi nadal mogą zdobywać popularność? Poszukamy też różnic i podobieństw między polską a rosyjską tradycją poezji śpiewanej oraz jej rolą i odbiorem społecznym dziś. Aby wczuć się w atmosferę i zanurzyć w omawiany temat, rozmowa będzie połączona z koncertem obojga artystów w nastrojowych wnętrzach piwnicy Teatru Kamienica. 

Uczestnicy:

Ludmiła Kirijewska – z wykształcenia lekarka, poezją śpiewaną zajmuje się od 16. roku życia. Od dwóch lat występuje z grupą „Latopis”, która wykonuje jej autorskie utwory. Swoją twórczość charakteryzuje jako próbę połączenia odmiennych kultur, religii, legend, dawnej historii i mitów, przeszłości z teraźniejszością. Inspiruje się pieśniami starofrancuskimi oraz polską poezją.

Jacek Kowalski – pieśniarz, poeta, historyk sztuki, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykonawca piosenek własnych, swoich przekładów pieśni starofrancuskich i dawnych pieśni polskich. Wydał m. in.: «Konfederacja barska po Kowalsku» (CD, 1998), «Niezbędnik konfederata barskiego» (książka, CD, 2008).

Łukasz Jasina – dr w zakresie filmoznawstwa, absolwent prawa, historii i dziennikarstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, stypendysta Harvard Ukrainian Research Institute, visiting professor na University of Toronto. W przeszłości m.in. szef Działu Wschodniego i wieloletni publicysta "Kultury Liberalnej", pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL oraz Muzeum Historii Polski. Obecnie analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Autor kilkuset publikacji o charakterze naukowym i popularnym.

kiedy: 8 października 2018 (poniedziałek), godz. 18.00
gdzie: Teatr Kamienica, Piwnica Warsza, al. Solidarności 93
języki dyskusji: polski i rosyjski (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)
RSVP: kolakowska@cprdip.pl  

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше