8 stycznia 2014 r. odbyła się konferencja prasowa Ministra Bogdana Zdrojewskiego w związku z odkryciem w amerykańskich archiwach nieznanego dokumentu katyńskiego, w której wzięli także udział: Krystyna Piórkowska, badaczka archiwów katyńskich w USA i Wielkiej Brytanii, autorka książki „Anglojęzyczni świadkowie Katynia”; Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Sławomir Dębski, dyrektor Centrum.

Podczas otwartej konferencji prasowej autorka książki „Anglojęzyczni świadkowie Katynia” zaprezentowała nieznane dotąd 8-stronicowe zeznanie płk Johna H. Van Vlieta Jra, złożone w Paryżu w maju 1945 r. Dokument jest relacją świadka z ekshumacji w lesie katyńskim 13 maja 1943 r.

-Nie ma kompromisu, gdy chodzi o zdobywanie wiedzy o zbrodni katyńskiej, jak i o każdym innym ludobójstwie. Przypadek tego odkrycia jest o tyle ciekawy, że dziś ujawniamy dokumenty, które przez wiele lat były ukrywane także przez takie państwa jak Wielka Brytania. Sprawa będzie mogła zostać ostatecznie zamknięta, gdy znane będą wszystkie materiały dotyczące tej potwornej zbrodni – powiedział Minister Bogdan Zdrojewski

Dokument zawiera nieznane dotąd nazwiska innych świadków ekshumacji, brytyjskich podoficerów – jeńców wojennych. Zdaniem Piórkowskiej, ich nazwiska i relacje były celowo utajniane przez lata, a dotarcie do informacji wytworzonych przez anglojęzycznych świadków zbrodni katyńskiej wciąż jest utrudnione. W dokumencie pojawia się nazwisko jednej z ofiar – Wacława Ksieniewicza.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z konferencji. 

Celem konferencji było poinformowanie opinii publicznej o podejmowanych przez instytucje państwa polskiego działaniach na rzecz walki z kłamstwem katyńskim.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej