Wykład poświęcony paradoksalnie najmniej znanemu obliczu współczesnej Rosji – wymagającemu spojrzenia z dystansu, z przymrużeniem oka, które jednak potrafi zainspirować także gorzką refleksję.

WALERIJ PANIUSZKIN
ROSJA JAKIEJ NIE ZNACIE
4 grudnia 2014, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dostępne nagranie wideo w języku polskim. Zapraszamy do oglądania.

Walerij Paniuszkin (ur. 1969 r. w Leningradzie) — absolwent moskiewskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, reżyser, scenarzysta. Jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich dziennikarzy, szczególnie ceniony za literacką wartość swoich reportaży. Był korespondentem dziennika "Kommiersant", pracował w kilku rozgłośniach radiowych. W 2004 roku otrzymał najważniejszą rosyjską nagrodę dziennikarską Złote Pióro Rosji. W Polsce znany dotychczas jako autor książek: Michaił Chodorkowski: więzień ciszy (2006), Gazprom: rosyjska broń (2008), Dwanaścioro niepokornych. Portrety nowych rosyjskich dysydentów (2011) oraz Rublowka (2013).

Kolejny z cyklu wykładów Dialog polsko-rosyjski w Międzynarodowym Centrum Kultury, których tematyka dotyczy szeroko pojętej wiedzy o współczesnej Rosji, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia z obszaru kultury, historii i dziedzictwa narodowego oraz relacji rosyjsko-polskich. Pomysł spotkań rosyjskich wpisujących się w tradycję odbywających się w Sali „Pod Kruki” debat o kulturze państw europejskich narodził się z inicjatywy i we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej