"Ukraiński majdan widziany z Warszawy i Moskwy" to kolejna debata Centrum oraz Klubu Powiększenie z cyklu "Polska i Rosja w Powiększeniu” z udziałem rosyjskiego politologa Siergieja Michiejewa i dr. Łukasza Adamskiego. Spotkanie poprowadził Żenia Klimakin z Sekcji Rosyjskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Gośćmi debaty byli Siergiej Michiejew - rosyjski politolog, analityk sytuacji politycznej w krajach byłego Związku Sowieckiego, przede wszystkim na Ukrainie i Kaukazie Południowym. Dyrektor Centrum Koniunktury Politycznej i Instytutu Współpracy Regionu Kaspijskiego oraz dr Łukasz Adamski - historyk i politolog specjalizujący się w historii i analizie politycznej krajów Europy Wschodniej, w szczególności Ukrainy i Rosji. Koordynator projektów badawczych w Centrum.

Spotkanie poprowadził Żenia Klimakin, dziennikarz Sekcji Rosyjskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Dr Łukasz Adamski stwierdził, że jest kilka możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na Ukrainie. Najlepszym rozwiązaniem byłyby rozmowy przedstawicieli władzy z opozycją, które mogłyby zakończyć się kompromisem. Analityk wierzy, iż w ukraińskich władzach znajdą się ludzie, którzy zrozumieją, że ta konfliktowa sytuacja wymusza wypracowanie politycznego porozumienia. Choć, jego zdaniem, czarnych scenariuszy też nie można wykluczać.

Siergiej Michiejew natomiast oznajmił, na Ukrainie wszyscy politycy, w tym opozycjoniści, prowadzą podwójną, a nawet potrójną grę i nie jest to odbierane jako słabość. A celem Janukowycza jest dotrwanie do lata i uspokojenie Majdanu a najlepiej rozbicie go.

Debata odbyła się 27 stycznia 2014 r. w klubie "Powiększenie" w Warszawie.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem debaty. 

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej