O Smoleńsk i czapkę Monomacha - najnowszy numer "Mówią Wieki" wydany we współpracy z Centrum już w kioskach.

Numer poświęcony jest zmaganiom Rzeczypospolitej z Moskwą w początkach XVII wieku. To okres kiedy Polacy i Litwini osiągali znaczne sukcesy zarówno w starciach zbrojnych jak i na polu dyplomatycznym. Czy królewicz Władysław z dynastii Wazów miał szansę założyć czapkę Monomacha, czyli zasiąść na tronie w Moskwie? W wielu tekstach pojawia się wątek dotyczący Smoleńska, który dziś kojarzy się z tragicznymi wydarzeniami – katastrofą prezydenckiego samolotu i mordem dokonanym przez NKWD w pobliskim katyńskim lesie. W tym numerze przypominamy dawniejsze dzieje tego miasta-twierdzy, przez który biegł kluczowy szlak łączący Moskwę z Zachodem. O tych burzliwych czasach piszą specjaliści z Rosji i Polski, a wśród nich: Mirosław Nagielski, Wojciech Polak, Dariusz Kupisz, Przemysław Gawron, Dariusz Milewski i Tomasz Bohun.
O historii II Rzeczypospolitej przeczytamy w tekście o nieudanym zamachu pułkownika Januszajtisa, a przede wszystkim w dodatku „100 lat polskiej techniki zbrojeniowej”, ukazującym się pod patronatem PGZ. Łukasz Kubacki w artykule Polskie wynalazki lotnicze okresu międzywojennego pisze: polska kadra konstruktorska, jak i infrastruktura była tworzona praktycznie od podstaw, jednak Polacy zdołali opracować wiele interesujących konstrukcji, lub wynalazków służących awiacji. Niektóre z nich wykorzystywane są do dziś. Oddzielny tekst poświęcony został samolotowi liniowemu PZL. 23 Karaś.
Od tego numeru rozpoczynamy nowy cykl dodatków Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich, realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Będziemy pisać w nim o roli pieniądza w życiu codziennym Polaków w czasach, kiedy na terenach naszego kraju wciąż funkcjonowała gospodarka naturalna, a pieniądz był elementem modernizacji państwa. Comiesięczne odcinki obejmą czasy od zarania naszej państwowości po kres I Rzeczypospolitej. Opiekę merytoryczną nad całością sprawuje prof. Michał Kopczyński. W pierwszym odcinku o czasach średniowiecza i czym wówczas płacono w tekście Jeśli nie moneta, to co? Natomiast w drugim z artykułów Gospodarka (prawie) bez pieniędzy. Przykład średniowiecznej Polski. Autor zaczyna swój wykład od stwierdzenia, które może posłużyć za motto całego cyklu: W powszechnym mniemaniu umiejętność posługiwania się pieniądzem wraz ze znajomością prawideł gospodarki towarowo-rynkowej należą do najważniejszych osiągnięć współczesnej cywilizacji. 

Źródło: Redakcja Mówią Wieki

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше