MAŁY RUCH W DOBRYM KIERUNKU
Współpraca rosyjsko-polska według mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, objętych programem małego ruchu granicznego.

W społeczeństwie rosyjskim panuje pogląd, że nieproste relacje między Polską a Rosją wynikają z zaszłości historycznych. Wystarczy zauważyć, że w dziejach stosunków państwowych między Polską i Rosją było kilka momentów zwrotnych, które przyczyniły się do dominacji u obu stron negatywnych opinii na temat sąsiada. Takie wydarzenia miały miejsce w okresie przed rokiem 1917 (pamięć o nich nierzadko kultywowana jest w świadomości społecznej i sztuce filmowej, oddaje ją specyfika świąt w postsowieckiej Rosji), w okresie sowieckim był to zwłaszcza Katyń, a w postsowieckim – katastrofa smoleńska oraz sytuacja z kibicami podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

Dziś można twierdzić, że ogólnie rzecz biorąc, Rosjanie uważają Polskę za kraj bliski pod względem historycznym i geograficznym, o wspólnych słowiańskich korzeniach. Tymczasem negatywny kontekst relacji nadal jest obecny na różnych poziomach oceny: wśród krajów, których władze negatywnie odnoszą się do Rosji, zdaniem Rosjan, Polska zajmuje trzecie miejsce. W skojarzeniach mieszkańców Rosji nierzadko jawi się jako nieżyczliwy sąsiad.

Niemniej jednak, w pierwszej dekadzie XXI wieku stosunki między dwoma krajami zaczęły się stopniowo układać, w czym niepoślednią rolę odegrało ożywienie bezpośrednich kontaktów ludności obu krajów. Uczestnicy ogólnorosyjskiej i ogólnopolskiej ankiety przyznają, że stosunek zwykłych Polaków do Rosji i Rosjan oraz Rosjan do Polski i Polaków jest bardziej pozytywny niż relacje między państwami. Zbliżeniu społeczeństw sprzyjają relacje handlowe, jak również kontakty przygraniczne. W związku z tym ciekawie jest przyjrzeć się przygranicznym obszarom obu państw, gdzie dokonuje się najbardziej intensywna wymiana informacji.

Badania, których wyniki podsumowuje raport, miały na celu odpowiedź na pytanie, jak mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego oceniają stosunki rosyjsko-polskie oraz jaki wpływ na tę ocenę miało wprowadzenie w czerwcu 2012 roku uproszczonego trybu małego ruchu graniczne go między obwodem a przygranicznymi obszarami w Polsce.

Zapraszamy do lektury raportu: 

Raport z badań strefy MRG w obwodzie kaliningradzkim

Rossiysko polskoye sotrudnichestvo v Kaliningradskoy oblasti - wersja rosyjska

Russian Polish cooperation in Kaliningrad region - wersja angielska

Inne raporty z badań opinii publicznej

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej