"Nieodnalezione ofiary Katynia? Lista osób zaginionych na obszarze północno-wschodnich województw II RP od 17 września 1939 do czerwca 1940", Maciej Wyrwa

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – we współpracy z Ośrodkiem KARTA, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Instytutem Pamięci Narodowej – postanowiło podjąć próbę rekonstrukcji „listy białoruskiej”, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych dziś źródeł. Wyniki prac badawczych, które oddajemy do rąk czytelników, w żadnym razie nie wypełniają luki związanej z zaginięciem bądź ukryciem oryginalnej „białoruskiej” listy katyńskiej.

Nasza publikacja jest hołdem złożonym tym ofiarom zbrodni katyńskiej, które nie doczekały się dotychczas swojego upamiętnienia. To ich pomnik, choć na pewno niepełny i nieścisły.

Wydawnictwo niesie w sobie jeszcze jeden przekaz – wymordowani przez NKWD polscy obywatele mieli imiona i nazwiska, a pamięć o nich wymaga czegoś więcej niż przytaczania gołych statystyk kaźni. Rzeczpospolita nie rezygnuje i nie może rezygnować ze starań o identyfikację wszystkich Polaków i polskich obywateli – ofiar stalinowskiego terroru. Ten ważny element polskiej polityki pamięci winien być promowany pośród Rosjan, Ukraińców, Białorusinów i wszystkich innych narodów, które znacznie dłużej niż Polacy zaznawały zbrodniczego wpływu sowieckiego totalitaryzmu. 

Źródło: Przedmowa, Sławomir Dębski

Jeżeli biogramu poszukiwanej osoby nie ma w książce, a mają Państwo przypuszczenie, że mogła paść ofiarą Zbrodni Katyńskiej, prosimy o wypełnienie poniższej ankiety, która jest także dołączona do publikacji.

ANKIETA - rekonstrukcja białoruskiej listy katyńskiej - wersja do druku

ANKIETA - rekonstrukcja białoruskiej listy katyńskiej - wersja on-line

Publikacja jest dostępna w formie eBooka na stronie internetowej www.virtualo.pl.

Kontakt:
Maciej Wyrwa
zaginienipo1939@cprdip.pl

Informacje szczegółowe:
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2015
Oprawa: twarda, szyta
Format: 155 x 235 mm
Liczba stron: 209
ISBN 978-83-64486-31-9
Cena brutto: 34,90 zł

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej